Chyby obecních úřadů z pohledu zajištění úklidu v obci

Lidé, kteří věci řešit chtějí, neuvádějí složitosti a komplikace, ale hledají řešení. Řešení je přitom velmi snadné – DODRŽOVAT VŠECHNY ZÁKONY.

Prioritou každého občana by mělo být navázat kontakt s odpovědnými lidmi v obci a řešit problémy v souladu s právními předpisy. Pokud se aktivní občané spojí s regionálními politiky a odpovědnými úředníky, mají všichni největší šanci žít v prosperující a uklizené obci.

6 chyb, které může obecní úřad snadno udělat a následky těžce odstraňovat.

  1. Uklízet na vlastních pozemcích v obci s různou kvalitou a intenzitou a to s cílem někde zajistit lepší úklid než jinde. V jedné obci, kde je jeden rozpočet na úklid musí být stejně užívané pozemky uklizeny na stejné výsledné úrovni.
  2. Jako nástrojem pro dodržování stejného pořádku na veřejných prostranstvích obce slouží zejména
  3. Smlouvy na zajištění úklidu v obci jsou špatné. Výběr firmy byl na základě ceny a bez garantování kvality. Některé smlouvy mohou být naopak  za předražené ceny a s malou možností od takové smlouvy odstoupit. (Zde neřešíme důvody proč byly takové smlouvy uzavřeny.)
  4. Špatná metodika řešení úklidu obcí. Pokud je nepořádek na pozemcích, které nepatří městu, je třeba nejdříve pokutovat tyto vlastníky v souladu se Zákonem o obcích. Pokud to obec řeší tak, že tam na své náklady aspoň trochu uklidí, tak neoprávněně vyhazuje peníze, které mají sloužit obyvatelům obce a současně vytváří ve vlastnících neuklizených pozemků dojem, že k úklidu na svých pozemcích nemají povinnosti.
  5. Pokud jsou na obecním úřadu úředníci, kteří často používají slova „to je těžké“ a podobně,  a tito lidé zde pracují již více let, je jasné, že se někde kupí chyby. Řešením je tyto lidi naučit pracovat jinak nebo je nahradit.
  6. Pokud na obecním úřadu vznikly okatě nevýhodné smlouvy, je pravděpodobné, že měly vazbu na korupční jednání. Je morální, občanskou i zákonnou povinností, aby ti, co o tom něco vědí, dali podnět k objasnění situace a tím umožnili sjednat nápravu v pokřivených smlouvách.