Zlozvyky aktivistů

Špatné životní prostředí a nepořádek v místech, kde žijeme a trávíme volný čas, je problém, který trápí většinu z nás. Je jasné, že mnoho slušných lidí se snaží s tímto nepořádkem nějak vypořádat. Otázkou je, zda volíme správnou cestu?

Nejčastější aktivita dobrovolníků je uspořádání jednorázového úklidu v místech, kde je dlouhodobý nepořádek. Sám jsem patřil mezi lidi, kteří dva roky zdarma uklízeli svoji ulici a na vlastní náklady hubili plevel na neudržovaných trávnících v blízkosti mého domu. Co se ale ve skutečnosti stane, když děláme takovou činnost?

Povinnost uklidit pozemky mají ze zákona vždy jejich majitelé. Někteří majitelé pozemků na to dlouhodobě kašlou a na jejich pozemcích se postupně hromadí odpadky, chátrá zeleň a krajním případě vznikají skládky.

Obec, firmy nebo lidé, kterým patří neudržované pozemky se jen utvrdí, že se o ně starat nemusí. Příště tam určitě nebudou uklízet vůbec a to i v případě, že to doposavad dělali špatně, ale aspoň trochu.

To je důvod, proč se situace na většině pozemků zhoršuje. Jediná cesta, jak trvale změnit uklizenost obcí k lepšímu, je změnit chování obecních úřadů, aby řádně vykonávaly své povinnosti, které mají k obyvatelům vlastí obce.